Main Heading Goes Here Subheading Goes Here JavaFILE 

 

 

HABER/YILMAZ PARLAR

 


Dünyaya Altın Harflerle 


Altın Koza, festivalin en iyilerini belirlerken, Altın Koza Festivalide, Dünyanın en iyi festivali olacağı hedefine kitleniyor. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali ödül gecesinde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Altın Koza'nın adını , dünyaya altın harflerle yazdıracağını söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün vecizesi; “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir”  O sözün Adana’da söylenmiş olduğunu hatırlatdı.
Zülfü Livaneli ile Zuhal Olcay'a " Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi. Livaneli ödülünü, Belediye Başkanı Karalar ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk'ün elinden aldı. Zuhal Olcay’a ödülünü , Altın Koza Film Festivali Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Samancılar, takdim etdi. Törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kendisinin ve Adana’nın en büyük gurur günlerinden birini yaşadığını belirtirken, “Adana bir sanat kentidir. Edebiyatta, sinema, tiyatroda bu kadar geniş yelpazede bu kadar sanatçının yetişmesi tesadüf değildir. Adana’nın sert görüntüsünün altında bir sanat ruhu vardır. Bundan kaynaklanıyor Adana’da bu kadar geniş yelpazede sanatçı yetişmesi. Sanat, sinema deyince Adana akla geliyor. Sinema deyince ise Altın Koza Film Festivali geliyor. Cannes Film Festivali’nden sonra akla Altın Koza gelir. Yakın zamanda Adana’nın sinemada önemli bir yeri olacaktır. Getirmeye de kararımız vardır. Bu sene bütün senelerden farklı olarak Altın Koza’yı 50’nci yılında ehline teslim ettik. Gerçekten çok güzel çalışma ortaya çıktı. Bu festival bana gösterdi ki; bundan sonra Altın Koza dünyaya adını altın harflerle yazdıracaktır”dedi
Filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı. Kazanan filmlere toplam 650 bin liralık para ödülü verildi. 


Yönetmenliğini Cenk Ertürk'ün yaptığı Tribeca Film Festivali'nde; Geçmişi, birbirini ve kendilerini anlamaya çabalayan yabancı bir baba ve oğlunun algısal ve farklı öykü anlatımı için, Uluslararası Anlatı Özelliğinde En İyi Senaryo ve 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülleri alan   "Nuh Tepesi En iyi film seçildi.
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni Kırmızı halı geçidiyle başladı. Yekta Kopan ile Ezo Sunal’ın sunduğu gecede En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Küçük Şeyler filmindeki performansıyla Alican Yücesoy'a, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Aden filminde oynayan Funda Eryiğit'e verildi.


Ödüler; Yılmaz Güney Ödülü: Kraliçe Lear (Pelin Esmer – Dilde Mahalli), Adana İzleyici Ödülü: Kapı (Yapımcı-Yönetmen: Nihat Durak), En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi), En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Küçük Şeyler),  En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Aden), Aytaç Arman En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy (Küçük Şeyler), En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Kraliçe Lear), En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Nuh Tepesi), En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Aden)Ayhan Ergürsel En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Görülmüştür), Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Görülmüştür), Cengiz Sezici Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Uzun Zaman Önce),  Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Küçük Şeyler), Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beren Soysal (Kronoloji) SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Kraliçe Lear (Yönetmen: Pelin Esmer – Dilde Mahalli), FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Nuh Tepesi)

Nuh tepesi filmin konusu, Uzaklaşan ve ölümcül hasta olan babasının “Nuh Ağacı” altına gömülme arzusunu yerine getirmek için babasının yerleştirdiğine yemin eder, orta yaş krizinde oğlu buna inanan köylülerle yüzleşmek zorundadır. "kutsal" ağaç, Büyük Sel'den sonra Nuh peygamber tarafından dikilen ilk ağaçtır ve dualara derhal cevap verme gücüne sahiptir


yilmazparlar@yahoo.com