HABER/YILMAZ PARLAR

  

9-15 Aralık 2012 tarihleri arasında üniversite hocası ve sinema eleştirmeni Gianni Canova tarafından seçilen ve önemli uluslararası festivallerden (Venedik, Tokyo, Montréal, Londra, Villerupt, Rio de Janeiro, Toronto, Grenoble, Annecy, New York, Busan, Locarno) ödüllerle dönen  en yeni yedi İtalyan yapımı film seyircilerle buluşuyor.İstanbul İtalyan Kültür Merkezi  ve İtalya’nın en önemli sinema kuruluşu Cinecitta’ Luce tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘L’Apuntamento Con Il Cinema Italiano’ – ‘İtalyan Sineması ile Buluşma’; İtalyan Kültür Merkezi’nde yer alan ‘Teatro Casa d’Italia’’da gerçekleştiriliyor.


9 Aralık, Pazar günü, saat 19.00’da Daniele Cipri’nin usta yönetmenliğini ve İtalya’nın en önde gelen aktörü Toni Servillo’nun muhteşem oyunculuğunu sergilediği etkinliğin  açılış filmi ‘E’ Stato il Figlio / Oğlu Yaptı” Türk ve İtalyan sinema izleyicisi ile buluştu.


Türkçe altyazının yer aldığı büyük bir beğeniyle izlenen filmin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncularından Giselda Volodi, filmin yapım aşamasıyla, hikayesini anlatarak seyirciye keyifli anlar yaşattı.


E’ Stato Figlio / Oğlu Yaptı’ filmi ile açılışı yapılan etkinlik, İtalya Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, İtalya İstanbul Konsoslosu Gianluca Alberini, Cinecitta’ Luce ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı Venedik Sarayındaki muhteşem resepsiyon  ile devam etti.


Türkiye ve İtalya’nın sinema sektörünün önde gelen isimlerinin, Filiz Akın, eşi Sönmez Köksal başta olmak üzere, Türkiye’den distrübütörlerin de katıldığı Venedik Saray’ndaki resepsiyon keyifli sohbetlerin merkezi oldu.


Etkinliğin 10 Aralık, Pazartesi günü, saat 11.00’de Uluslararası ve Türk medya mensuplarının katılımıyla

gerçekleştirilecek Basın Toplantısı’na, İtalya Ankara Başkonsolosu Gianpaolo Scarante, İstanbul Konsolosu Gianluca Alberini, Oğlu Yaptı filminin başrol oyuncularından Giselda Volodi ve Pinokyo isimli animasyon filminin yönetmeni Enzo D’Alò ve yapımcısı Maricla Affatato yer alacaklar. yilmazparlar@yahoo.com