YILMAZ PARLAR

 

SINEMA EVI

 

 

 

 

FİLMLER FTAF

 

HAFTANIN FILMLERI

 

 

HABER/YILMAZ PARLAR

 


Ayvalık Festivali Bekliyor


İkincisi 4-9 Ekim tarihleri arasında Kariyo - Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin tanıtım Basın toplantısında; Festivalin direktörü Azize Tan ve Kariyo - Ababay Vakfı kurucularından Sami Kariyo “Ayvalık Halkı dört gözle bu festivali bekliyor, tüm hazırlıklar tamam” dediler.

Goethe Institut binasının teras katı Litera Restaurant’da gerçekleşen basın toplantısında; Festivalin direktörü Azize Tan “Yerli ve yabancı pek çok konuğu festival boyunca Ayvalık’ta ağırlayacağız. Sinemanın meselelerine dair ilginç olduğunu düşündüğümüz bir panel programı hazırladık. “Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler” başlıklı panellerimizde değişen seyir biçimlerinin sinefillik kavramını hem izleyiciler hem de film üretenler açısından nasıl etkilediğini tartışacağız. Üniversitelerle sürdürdüğümüz işbirliği büyüyerek devam ediyor.”
Tan “Festival her yıl çocuklar için de bir film gösterimi yapıp atölyeler düzenliyor. Bu yıldan itibaren bu bölümü geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden gazeteci ve sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan anısına düzenliyoruz. Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Fonu’nun da bu vesileyle daha çok duyulur olacağını umuyoruz,” dedi.

Kariyo -Ababay Vakfı kurucularından Sami Kariyo “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne ikinci kez destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Festivalle birlikte Kariyo - Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü’nü vermeye de devam ediyoruz. Hem festivalin hem de ödülün gelecek yıllarda da kalıcı olması ve sinema sanatına katkı sunmaya devam etmesi en büyük hedefimiz,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Festivale destek veren kuruluşlar;  Bilginer-Melin Ayvalık Sanat Kültür Eğitim Vakfı, Amerikan Konsolosluğu, Ma’adra Şarapları, Özgün Zeytincilik, Koop, mO Mimarlık Ofisi, AIMA ve Penti ve Ayvalık Belediyesi. 
Festivalin danışmanı Fatih Özgüven. Festival afişinde Ayvalık’a has bir midye türü olan Kidonya var. Geçtiğimiz yıl Sahir Erdinç’in festivale kazandırdığı kidonya, bu yıl Yücel Kurşun’un fotoğrafı ve Emel Işıtan’ın görsel tasarımıyla festival afişinde yer alıyor.

Ödüllü Filmler Ayvalık’ta; Türkiye’de henüz gösterime girmemiş bu filmlerin yönetmenleri, oyuncuları ve ekiplerinin büyük bölümü festival için Ayvalık’a gelip izleyicilerle buluşacak. Uzun ve kısa metrajlı filmlerin yanı sıra belgesel seçkileri festivalde yer alacak.


 Türkiye-Yunanistan ortak bölümü


Ayvalık’a yakın komşu Midilli adası karşılıklı ekonomik, sosyal  ve kültürel ilişkiye Başka Sinema Ayvalık Film Festivali iki ülkenin ortak geleceği üzerine tarih ve sanatın yanı sıra ekolojiye de odaklı destek sağlıyacak

İlgili bölümde yer alacak filmler Şövalye (Chevalier), festivalde açıkhavada gösterilen Zorba’nın yönetmeni Michael Cacoyannis’in Carmen yorumu, başrolünde efsanevi oyuncu Melina Mercouri’nin oynadığı Stella Türkiye’den filmlerden Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.
Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği, Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü alan Kız Kardeşler.Film Türkiye-Yunanistan ortak yapımı. Filmin müziklerini yapan Giorgos ve Nikos Papaioannou kardeşler de festivale katılarak bir mini konser verecek.

Emre Yeksan’ın filmi Yuva, Sel Yatağı adlı VR film de festivalde gösterilecek ve yönetmen Deniz Tortum da festivale katılacak. Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri, Siyah Güneş (Kısa metraj) Ayrıca belgesel filmler ve yönetmenleri de festivale katılacak.


Festivalaçılış filmi  Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer (Dolor y Gloria).


Festival Kapanış filmi ;Cunda’da açıkhavada gösterilecek olan  Bizim İçin Şampiyon.


yilmazparlar@yahoo.com