TUROB EĞİTİME AĞRLIK VERİYOR.

 

TUROB geleneksel aylık toplantısını26 Ağustos 2013 tarihinde Sütlüce Haliç kongre merkezinde yaptı. Açılışkonuşmasını yapan Başkan Timur Bayındır, sektör açısından tecrübesizliklik ve planlama eksiklik yüzünden sosyal toplumsal olaylardan etkilendiklerini, Bilindiği üzere birkaç aylık dönem içerisinde gerek ülke gerekse sektör olarak zorlu bir sınavı atlatmaya çalıştıklarınıve çalışmakta olduklarını dile getirerek söze başladı.

Başkan Bayındır, "Artık Günümüzde her toplumda olduğu üzere, birtakım sosyal ve toplumsal olayların vuku bulması olağan karşılanmalıdır. Ancak Demokratik hadiseler ve son dönemde yaşadığımız olaylar bize bu konuda tecrübesiz ve planlama eksikliğimiz olduğunu öğretmiştir." dedi

Bayındır, Birlik olarak sözü edilen süreç içerisinde gerekli mecralar ile temasa geçerek, emek sarfettiklerini, üyelerin sağduyulu, sabırlı ve barışçıl yaklaşımlarından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sözlerine yine tecrübe eksikliğinden devam ederek " Bahsettiğim gibi bu tecrübeler bize eksik yanlarımızıgöstermiş ve öğretmiştir. Yaptığımız araştırmalar sonucu, Dünyanın önde gelen tüm turizm şehirlerinde, Berlin, Barcelona ve Londra gibi, varlığını şehrin tanıtımına adamış ve tüm sektörel aktörleri içerisinde barındıran turizm kuruluşları tek iletişim adresi olarak faaliyette bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak,şehrimizin tanıtım ve turizm yönetim stratejilerinden sorumlu bir kuruluşun eksikliğini tespit ettik. Konuyu hemen Sayın Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ile paylaşmak üzere kendilerinden bir randevu talep ettik. Sayın Valimiz bizi hemen kabul etme nezaketinde bulunarak, tespitimizi ve önerilerimizi samimiyetle dinledi ve destekleyerek acil aksiyon alınması konusunda girişimde bulundu. Kısa bir süre zarfında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Şehrin sahibi Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ile turizm alanındaki tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıkatılımında yapılan toplantı sonucu "İstanbul Tanıtım Vakfı" kurulmasıkararlaştırılmıştır."

 

 

 

Kurulan vakıf tek adresten tanıtım yapacaktır. Vakıf İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi , İstanbul Ticaret Odası , Kültür ve Turizm Bakanlığı , TUROB, TURYİD, TÜRSAB , TYD'den müteşekkildir.

 

 

 

 

 

Çalışmaları üyelerine duyuracaklarınısözlerine ekleyen Bayındır eğitimin sekrörü ilgilendiren her alanındaki önemini vurguladı.

.
"Bugün, içinde bulunduğumuz ay sebebiyle de özellikle değinmek istediğim bir diğer konu güvenlik ve doğal afetlerdir.
Bulunduğumuz coğrafya sebebiyle ülkemiz doğal afetlere çeşitli şekillerde açık bir konumdadır. Buradan yola çıkarak geçmişte yaşanmış vahim neticelerden sakınabilmek adına, eğitim, her zaman bizim için öncelikli konuların başında gelmektedir.

Pek çoğunuzun Merkez Ofisimiz duyurularından ve medyadan bildiği üzere, Acil Durum Farkındalık ve Temel Arama Kurtarma" eğitimlerimizi başlatmış bulunuyoruz. İki ayaklı olan bu eğitimlerin ilki olan Temel Farkındalık Eğitimleri İstanbul Valiliği AFAD (Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) ve Birliğimiz işbirliği ile tüm otel personeline yönelik, deprem ve acil durumlar için bilinç kazandırılmasıamaçlanan teorik eğitimlerdir.
Eğitimlerin ikinci ayağı ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM ( Afet Koordinasyon Merkezi) işbirliği ile otelinizin belirleyeceği bir grup personele, temel arama kurtarma yöntemlerini anlatan ve gösteren, yerinde ve uygulamalı -Acil Durum Arama Kurtarma Eğitimleridir." dedi

Valilik ve Büyükşehir Belediye tarafından desteklenen eğitim ücretsiz olarak 84 otelin tam sayı olarak 4.932 personeline verildiğinisertifika aldıklarınıifade ederek bir kere daha eğitimin önemin altını çizdi. Ayrıca yasayada gireceğini zorunlu olacağını vurguladı.

 

Sosyal medya. üzerinde durdukları en hızlı gündemi paylaştıklarını gitikçe artan takipci sayısıyla etki alnlarıda arttığınısöyledi. Ayrıca "Vardar Palace Hotel'in sahibi Erkin Üstar'ıkaybetmiş bulunuyoruz. Kendisine Allah'tan rahmet ve ailesi ve tüm sektörümüze başsağlığı ve sabır diliyorum."dedi

 

Toplantının sponsorları Ecolab - Yurtiçi Kargo ve Boyut Yayın Grubuna teşekkürlerini sunan Bayındır ev sahipliğinden ötürü Haliç Kongre Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topsakal'a ve Haliç Kongre Merkezi Genel Müdürü Handan Boyce'a plaket sundu.
Toplantı esnasında üyelerleşehir otelciliği hakkında sohbetimizi sürdürdük. İstanbul Tekstil moda merkezi semtlerimizden Osmanbey'deki Lasagrada otel temsici müdürlerinden AslıYurdakul'dan otelleri hakkında bilgi aldık. Toplantı sonrası, Moda turizmin merkezinde böylesine mükemmel bir oteli kısa ziyarette bulunduk.

 

Yurdakul, Zerafet ,teknoloji ve konforun harmanlandığı 4 yıldız 84 odalı Lasagrada Hotel hakkında ilk sözleri. İtalyan minimalist tarz ve Fransız balkonların hakim olduğu Lasagarada Hotel Osmanbey’e yeni bir güzellik katdığını, konum itibari ile Nişantaşı'na 5 dk Kongre merkezine 10 dk yürüme mesafesinde olduğunu kusursuz hizmet anlayışı ile ziyaretcileri beklediklerini dile getirdi.

 

yilmazparlar@yahoo.com